35047

Merkez Havalandırma  ısı geri kazanım üniteleri taze hava gereksinimi duyulan alanlarda enerji tasarrufu sağlamak amacı ile üretilen cihazlar olup, değişik modellerde üretilmektedir.
 
Asma tavan arasına konulabilecek yükseklikte, kolaylıkla montaj ve  bakım yapılabilecek şekilde dizayn edilmektedir. Sessiz çalışan direkt akuple motora sahip radyal fanları, yüksek verimli rekuperatörü, maksimum ses yutumu ve ısı izolasyonu yapılmış tam sızdırmaz hücresi ile kompakt cihazlardır.
 
Karbondioksit ve diğer zararlı gazların yoğun olduğu, düşük kaliteli iç ortam  havası dışarı atılırken, havadaki ısı yükünün geri kazanılması, tasarruf ve enerji maliyetleri açısından oldukça önem taşımaktadır. Taze hava iç ortama sevk edilirken ısı geri kazanım eşanjöründen geçirilmek suretiyle atık  hava enerjisinin %50- 60’lık bir kısmı kazanılmış olur. Taze havanın ön ısıtma ve soğutması yapılmış olur.
 
Kullanıldığı alanlarda ortamın taze hava ihtiyacını karşılar, kışın yoğuşmaların önüne geçer.
 
Isı geri kazanımlı havalandırma sistemi toz ve mikroskobik toz böceklerinin ortamdan uzaklaştırılması yoluyla astım ve alerji tedavisine yardımcı olur.
 
Derslik, yatakhane gibi kalabalık ortamların taze hava ihtiyacında %72’ye varan enerji tasarrufu sağlar.